Odpowiednia wzajemna relacja miednicy w stosunku do kości krzyżowej i pozostałych części kręgosłupa oraz pomiędzy czaszką, szyją a resztą kręgosłupa, gwarantuje sprawność i efektywność ruchu. Rezultatem tego jest swoboda ruchu i działań, ale również wzrost energii i sił życiowych.
Chiropraktyka McTimoney-Corley’a

Codziennie narażeni jesteśmy na działanie czynników stresogennych. Nieświadomie nosimy w sobie napięcia, strach i zwątpienie. Napięcia te stopniowo prowadzą do reakcji ciała fizycznego. Rozdrażnienie poprzez rdzeń kręgowy rozchodzi się do mięśni – stajemy się spięci. Żołądek zaczyna wydzielać za dużo kwasów, nadmiernie się pocimy, zaburza się rytm pracy serca itp.
Jak napięcia mięśniowe prowadzą do schorzeń kręgosłupa?
Nadmierne napięcie w szyi powoduje utratę swobodnego balansu głowy na kręgosłupie szyjnym. W związku z tym głowa podtrzymywana jest kosztem zwiększonego i często nierównomiernego napięcia mięśni szyi, które z kolei przenoszone jest dalej na mięśnie grzbietu. Problem stresu dotyczy coraz młodszych ludzi. Napięcia mięśniowe mogą wywołać przemieszczenie kręgów szyjnych, co dalej skutkuje przewlekłymi chorobami gardła, migdałów czy nawet problemy logopedyczne.
  • Nieprawidłowo rozłożona praca mięśni utrzymujących kręgosłup utrudnia im przeciwstawianie się sile grawitacji, co prowadzi do nadmiernego ucisku na kręgi i stawy, naturalne krzywizny kręgosłupa ulegaja pogłębieniu.
  • Nierównomiernie rozłożony ciężar ciała zwiększa, obciążenie kończyn, a często również wywołuje nieodpowiednie ich ustawienie w stosunku do tułowia (powstawanie hallixów, skręcnia kostek, bóle kolan). Z latami prowadzi to zwyrodnień.
  • Nagromadzone z latami napięcia, utrwalane przez nawykowe sposoby poruszania się i wykonywania wielu podstawowych czynności wpływają niekorzystnie również na psychiczne możliwości organizmu.
Kręgosłup w stresie
Życie emocjonalne i stres nadmiernych obowiązków i wymagań może mieć również związek z powstawaniem skoliozy u dzieci. Specjalnymi testami chiropraktycznymi można ją wykryć i skutecznie im zapobiegać jeszcze w okresie bezobjawowym. Przywrócenie właściwej statyki ciała i odblokowanie przemieszczeń stawowych wyhamowuje rozwój zaburzeń, które w życiu dorosłym odczuwamy jako dyskopatię, zwyrodnienie biodra, rwę kulszową, zwyrodnienia kręgów szyjnych itp. Na powstanie tych schorzeń potrzebne są lata niewłaściwego życia i lekceważenia sygnałów ciała jakimi są wszelkie bóle. Chcąc uniknąć problemów zdrowotnych należy przerwać ten łańcuch reakcji na stres. Profilaktyka z punktu widzenia medycyny naturalnej, to takie zachowania i nawyki, które utrzymują równowagę i właściwy poziom sił witalnych. Na nasze zdrowie maja wpływ: nawyki żywieniowe, aktywność ruchowa, stan kręgosłupa, sposób w jaki oddychamy, higiena psychiczna i emocjonalna. Medycyna naturalna ma szeroki arsenał metod w zapobieganiu chorób wynikających ze szkodliwego działania stresu. Najbezpieczniejszymi i najefektywniejszymi metodami posługują się bioenergoterapeuci i chiropraktycy. Bioenergoterapia i Chiropraktyka McTimoney-Corley’a to uzupełniające się terapie.
Powyższe porady są uzupełniające do konsultacji lekarskiej.
Ewa Kamińska - gabinet 
bioterapeutyczny w katalogu Gwiazdor