"Nie masz na świecie majętności większej niż zdrowie dzieci".
Skolioza nie jest związana z uszkodzeniami neurologicznymi czy poważnymi wadami struktury kośćca, a zauważona we wczesnym okresie jej powstania może zostać całkowicie wyeliminowana.
Jedną z przyczyn płaskostopia są słabe mięśnie miednicy.
Ludzie o prawidłowej postawie czują się zdrowo i tym zwracają na siebie uwagę, poprawia to ich szansę w świecie wszechobecnej konkurencji.


Skolioza

U ponad 40% dzieci szkolnych i przedszkolnych występuje skręcenie miednicy, a u 16% obserwuje się zablokowanie górnego odcinka szyjnego kręgosłupa.
Badając setki dzieci w szkołach i przedszkolach chiropraktycy zauważają poważny odsetek wad postawy, od nieznacznych asymetrii ramion, miednicy i niewydolności mięśniowej postawy do poważnych skrzywień kręgosłupa w kilku odcinkach z rotacją miednicy, deformacjami czaszki i klatki piersiowej. Czy rzeczywiście przyczyną jest przysłowiowe ,,garbienie się", a może problem, który widać w wieku szkolnym rozpoczął się w odległej przeszłości?
Przyczyny rozwijania się skoliozy
  • urazy okołoporodowe, które często u dzieci doprowadzają do zablokowania szwów czaszkowych naturalnej ruchomości szwów czaszkowych. Może to w efekcie doprowadzać do asymetrii w napięciu mięśni nie tylko w obrębie szyi (kręcz szyjny),ale również w obrębie pasa biodrowego. Innym niebezpieczeństwem wieku dziecięcego jest skolioza niemowlęca. Ma charakter odwracany. Może jednak pozostawiać trwałe następstwa. Jej objawy to: spłaszczenie klatki piersiowej po jednej stronie, uwypuklenie po drugiej, asymetryczne spłaszczenie główki i miednicy, kręcz szyi, ograniczenie odwodzenia uda, odstawanie jednego ucha w porównaniu z drugim.
  • zbyt krótki okres raczkowania (m. in. przez chodziki, prowadzanie za rączki, za wczesne sadzanie na nocnik i in).Wtedy właśnie zapoczątkowane zostają zaburzenia równowagi statycznej (niewłaściwa postawa) i dynamicznej (mięśniowa nierównowaga, niewłaściwe stereotypy ruchowe).
Aż 90% dzieci cierpiących na chroniczne zapalenie migdałków ma zablokowanie górnego odcinka szyjnego kręgosłupa!
Rozwój skoliozy
Dla prawidłowego, pionowego rozwoju kręgosłupa, ważne jest, aby zespół BKL (biodrowo-krzyżowo-lędżwiowy) był w stanie zrównoważonym, tj. zapewniał stabilną podstawę dla opierającego się na nim kręgosłupa.

Rosnące dziecko posiada zapis tego urazu w ciele. Do czasu podjęcia chodzenia wada może się nie objawiać zewnętrznie, dopiero suma obciążeń grawitacyjnych u rosnącego szybko dziecka doprowadza do ujawniania się wady.

Brak stabilności i równowagi zespołu BKL powoduje powstanie nieprawidłowych skrzywień kręgosłupa nie tylko w okresie dorastania. Powstałe skrzywienia są efektem procesów kompensacyjnych, które są przeprowadzone pod dyrekcją mózgu, który dąży za wszelką cenę do tego, aby pomimo zachwiania stabilności zespołu BKL, czaszka, a szczególnie nasze oczy były w płaszczyźnie zbliżonej jak najbardziej do poziomej. Aby to osiągnąć następuje kompensacyjne, boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza. Efektywne usuwanie skoliozy powinno uwzględnić powyżej opisany mechanizm, który doprowadził do skoliozy.
Skolioza może być całkowicie wyeliminowana
Dlatego tak ważne jest badanie chiropraktyczne co sześć miesięcy, aby móc zareagować szybko. W związku z tym każde dziecko powinno być poddane specjalistycznemu badaniu technikami ręcznymi na równi z badaniami ortopedycznymi.
Chiropraktyka ma zachęcajace rezultaty w eliminowaniu skolioz
Chiropraktyka McTimoney-Corley’a używa wyłącznie miękkich mobilizacji manualnych dla usprawnienia i zrównoważenia narządu ruchu. Jest ona bardzo delikatna, bezpieczna i odprężająca dla chorego, gdyż wykonywana jest ona opuszkami palców chiropraktyka. Równoważenie narządu ruchu terapeuta zaczyna od równoważenia zespołu biodrowo-krzyżowego, a składa się na nie cykl kontrolowanych kołysań i ruchów rotacyjnych miednicy. Po odrestaurowaniu symetrii miednicy, którą uważa się za podstawę kręgosłupa wg chiropraktyki McTimoney-Corley’a, chiropraktyk rozpoczyna równoważenie kręgosłupa. Pracę na kręgach kręgosłupa, chiropraktyk wykonuje opuszkami palców z wykorzystaniem techniki tzw. odruchowego impulsu regulacyjnego. Technika ta jest również wykorzystana przy pracy na kościach czaszki. Końcowym etapem zabiegu chiropraktycznego McTimoney-Corleya jest usprawnienie stawów kończyn górnych i dolnych, oraz uwolnienie restrykcji tkanki miękkiej narządu ruchu, które zmniejszają jego sprawność. Efektem zabiegu chiropraktycznego McTimoney-Corleya jest zmniejszenie, bądź też ustąpienie dolegliwości spowodowanych zaburzeniami równowagi narządu ruchu oraz polepszone samopoczucie pacjenta. Ze względu na jej delikatność jest szczególnie doceniana przez dzieci i osoby w podeszłym wieku. Może być stosowana nawet u niemowląt.
Jak szybko wykryć skoliozę?
Rodzice rosnącego dziecka mogą zauważyć pierwsze objawy skoliozy, poprzez obserwacje postawy ciała:
  • niesymetryczne ustawienie miednicy (skręcenie, skośność),
  • wyboczenie biodra,
  • skrzywienie kręgosłupa (skoliozy czynnościowe i idiopatyczne)
  • pozorna nierówność kończyn dolnych,
  • zaburzenia w obrębie stóp (m.in. stopy płaskie, płasko-koślawe),
  • zaburzenia w obrębie kończyn dolnych (m.in. kolana koślawe, szpotawe),
  • nierówna wysokość barków, odstające łopatki a także wiele innych.
Dlatego w terapii wad postawy i skolioz proponuję indywidualnie dobraną terapię uwzględniającą rozwój dziecka od najwcześniejszego okresu życia wraz z opracowaniem programu pracy domowej i instruktażem. Rodziców uczę jak samodzielnie, w ramach profilaktyki, obserwować swoje dziecko i rozpoznawać pierwsze oznaki wad postawy i skrzywień kręgosłupa.
Powyższe porady są uzupełniające do konsultacji lekarskiej.
Ewa Kamińska - gabinet 
bioterapeutyczny w katalogu Gwiazdor