Pierwsza wizyta

Jak przygotować się do wizyty
Do samego zabiegu bioenergoterapuetycznego pacjent jest ubrany. Do zabiegu chiropraktycznego pacjent rozbiera się do bielizny, pozostawiając skarpetki. Zabiegi przeprowadzane są w kameralnych warunkach.
Pierwsza wizyta
Pacjenci umawiani są na dzień i godzinę. Przeciętna ilość wizyt waha się od trzech do pięciu. Wielu osobom można pomóc, wykonując tylko jeden pełny zabieg!

Pierwsza wizyta trwa ok. 60 minut. Ma na celu rozpoznanie przyczyny dolegliwości poprzez dokładny wywiad chorobowy, testy funkcjonalne, badanie manualne i energetyczne.

Proszę przygotować się na następujące pytania: przebyte choroby i urazy aparatu ruchu (kręgosłupa), rodzaj i nasilenie bólu, pozycje przeciwbólowe, codzienna dieta i aktywność fizyczna, rodzaj pracy (siedząca, stojąca), najczęstszy sposób stania, siedzenia, leżenia. Pytam również o przebyte operacje chirurgiczne, zabiegi manualne (kręgarskie), wstawione endoprotezy. W przypadku kiedy pacjentem jest kobieta padają pytania o regularność, bolesność cyklu miesięcznego, przebieg porodów oraz o ewentualne występowanie osteoporozy.

Wskazane jest wzięcie ze sobą zdjęć i opisów RTG lub TK. Pacjent zostaje poinformowany o możliwej przyczynie problemu. Wstępny plan i czas terapii jest także przedstawiany pacjentowi przed rozpoczęciem zabiegu.

Sesja terapeutyczna składa się z części zabiegowej - wykonanie terapii dobraną metodą oraz zaleceń praktycznych dotyczących zmiany szkodliwych nawyków i nauki prawidłowej postawy ciała. Każdemu pacjentowi przygotowuję zestawy ćwiczeń, odpowiednio dostosowanych do schorzenia i jego dolegliwości. Pomagam dobrać potrzebne suplementy uzupełniajace dietę. Udzielam również praktycznych wskazówek, jak uniknąć negatywnych skutków stresu.
Przygotowanie do świecowania (konchowania)
Świecowanie wykonywane jest na leżąco, na jednym boku. Należy wyjąć z ucha aparat słuchowy. Świecowanie trwa około 30 min. Po świecowaniu do ucha wkłada się wacik, który najlepiej jest pozostawić aż do dotarcia do domu.
Co może odczuwać pacjent podczas terapi
Podczas terapii energetycznej pacjent może odczuwać:
  • mrowienie, „prądy”, gorąco, ciężkość, zawroty, przyciąganie, odpychanie
  • senność, głęboki relaks na granicy snu
  • cierpnięcie (znieczulenie) różnych miejsc ciała (głowy, piersi, rąk, palców, stóp...) lub przesuwanie się lekkiego napięcia (puchu, ucisku...), nitek po powierzchni ciała
  • skurcze mięśni mimo woli pacjenta
  • ciepło lub chłód z rąk terapeuty
  • słabe dolegliwości w miejscach, w których jest stan zapalny lub kontuzja
  • najczęściej jednak odczuwa odprężenie i komfort terapii
Chory podczas zabiegu może nie odczuwać nic a mimo to po jednym lub paru zabiegach następuje poprawa zdrowia, którą mogą pokazać EKG, USG, EMG czy morfologia.


Podczas zabiegu świecowania (konchowania) uszu pacjent może odczuwać:
  • lekkie łaskotanie w uchu
  • relaks, uspokojenie nerwów i senność
  • słyszy szum palącej się świecy (konchy)
Po wszystkich tego typu terapiach powszechne jest chwilowe odczucie rozkojarzenia i nieumiejętność skupienia myśli. Efekt ten mija po około 30 min. Zalecam dlatego po zabiegu krótki odpoczynek na poczekalni.
Co to jest przesilenie
Przesilenie - swoisty kryzys, pozwalający na przełom w prowadzonej terapii. Informuje o wewnętrznej przemianie prowadzącej do zdrowia. Odczucia te są tym większe im bardziej wrażliwa jest osoba i im bardziej przewlekła jest choroba. W przypadku chorób przewlekłych na efekty trzeba poczekać, gdyż wcześniej wiele chorób ostrych i przewlekłych zostało stłumionych i zepchniętych do środka organizmu. Pojawia się nawrót niektórych stanów chorobowych, trzeba pozwolić aby organizm sam się oczyścił. Organizm pacjenta może zareagować lokalnymi bólami w miejscach dotąd nie odczuwanych jako chore. Może być to tzw. ból wędrujący lub informacja o rozwijającej się dolegliwości. W razie wystąpienia silnych (niepokojących) reakcji po zabiegu należy skontaktować się z terapeutą, który wykonywał zabieg. W razie wizyty u lekarza należy wspomnieć o stosowanej terapii (w wypadku wystąpienia silnego przesilenia – doznań fizycznych czy psychicznych). Doznania takie mogą wystąpić nawet do 3 tygodni po zabiegu i świadczą o silnym odbiorze terapii, jak i wrażliwości pacjenta. Często do przesilenia dochodzi już podczas terapii!
Ewa Kamińska - gabinet 
bioterapeutyczny w katalogu Gwiazdor