Terapia skolioz i wad postawy

U ponad 40% dzieci szkolnych i przedszkolnych występuje skręcenie miednicy, a u 16% obserwuje się zablokowanie górnego odcinka szyjnego kręgosłupa. Aż 90% dzieci cierpiących na chroniczne zapalenie migdałków ma zablokowanie górnego odcinka szyjnego kręgosłupa!


JAK SZYBKO WYKRYĆ SKOLIOZĘ

Do czasu podjęcia chodzenia wada może się nie objawiać zewnętrznie. Dopiero obciążenia, szybki wzrost dziecka doprowadza do ujawniania się wady. Problem pogłębia nieprawidłowa dieta (słodycze!) i zbyt mało ruchu.


PIERWSZE OBJAWY WSKAZUJĄCE NA TENDENCJE DO ROZWINIĘCIA SKOLIOZY

NAJLEPSZY MOMENT NA PROFILAKTYKĘ WAD POSTAWY


Początki rozwoju schorzenia są bezbolesne, jeśli mamy na myśli bóle kręgosłupa. Naszą uwagę powinny zwrócić jednak:
 • kręcz szyjny po porodzie, układanie główki na jedną stronę, problemy z bioderkami
 • częste infekcje gardła i górnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego czy bóle głowy
 • nadpobudliwością, płacz i budzenie się w nocy, kolki
Rodzice rosnącego dziecka mogą zauważyć pierwsze objawy skoliozy, poprzez obserwacje postawy ciała:
 • niesymetryczne ustawienie miednicy, wyboczenie biodra,
 • skrzywienie kręgosłupa , skoliozy
 • pozorna nierówność kończyn dolnych (utykanie)
 • zaburzenia w obrębie stóp (stopy płaskie, płasko-koślawe) i kończyn dolnych (m.in. kolana koślawe, szpotawe),
 • nierówna wysokość barków, odstające łopatki
 • wady zgryzu i wymowy
Ból kręgosłupa pojawia się najczęściej dopiero wtedy, gdy skolioza jest rozwinięta. Kolejność powstawania zaburzeń i odczuwania bólu: staw biodrowy i odcinek lędźwiwy kręgosłupa, następnie odcinek szyjny C5 – C7, odcinek piersiowy TH6 – Th9. Dziecko odczuwa ból i napięcie między łopatkami, tyłów skręca się i przeciążeniu ulegają stawy barkowe i przyczepy żeber (garbienie się, spłycenie oddechu, przewlekłe zmęczenie).

Metoda chiropraktyki MTC daje nam możliwości rehabilitacji. Skutkiem terapii jest korekcja skoliozy oraz powrót prawidłowych odruchów, właściwej postawy, reakcji równoważnych i prawidłowego chodu.PRZYCZYNY ROZWIJANIA SIĘ SKOLIOZY

 • urazy okołoporodowe, które często doprowadzają do zablokowania naturalnej ruchomości szwów czaszkowych. Może to w efekcie doprowadzać do asymetrii w napięciu mięśni nie tylko w obrębie szyi (kręcz szyjny), ale również w obrębie pasa biodrowego. Innym niebezpieczeństwem wieku dziecięcego jest skolioza niemowlęca. Ma charakter odwracany. Może jednak pozostawiać trwałe następstwa. Jej objawy to; spłaszczenie klatki piersiowej po jednej stronie, uwypuklenie po drugiej, asymetryczne spłaszczenie główki i miednicy, kręcz szyi, ograniczenie odwodzenia uda, odstawanie jednego ucha w porównaniu z drugim.
 • zbyt krótki okres raczkowania (m. in. przez chodziki, prowadzanie za rączki, za wczesne sadzanie na nocnik i in).Wtedy właśnie zapoczątkowane zostają zaburzenia równowagi statycznej (niewłaściwa postawa) i dynamicznej (mięśniowa nierównowaga, niewłaściwe stereotypy ruchowe).
Dla prawidłowego, pionowego rozwoju kręgosłupa, ważne jest, aby miednica była w stanie zrównoważonym, tj. zapewniała stabilną podstawę dla opierającego się na nim kręgosłupa.

SKOLIOZA MOŻE BYĆ CAŁKOWICIE WYELIMINOWANA

Skolioza nie jest związana z uszkodzeniami neurologicznymi czy poważnymi wadami struktury kośćca, a zauważona we wczesnym okresie jej powstania może zostać całkowicie wyeliminowana. Dlatego tak ważne jest badanie chiropraktyczne co sześć miesięcy, aby móc zareagować szybko. W związku z tym każde dziecko powinno być poddane specjalistycznemu badaniu technikami ręcznymi, na równi z badaniami ortopedycznymi.


CHIROPRAKTYKA MA ZACHĘCAJĄCE REZULTATY W ELIMINOWANIU SKOLIOZ

Chiropraktyka McTimoney-Corley’a używa wyłącznie miękkich mobilizacji manualnych dla usprawnienia i zrównoważenia narządu ruchu. Efektem zabiegu chiropraktycznego McTimoney-Corleya jest zmniejszenie, bądź też ustąpienie dolegliwości bólowych, poprawa postawy ciała oraz polepszone samopoczucie pacjenta. Delikatność metody jest szczególnie doceniana przez dzieci, może być stosowana nawet u niemowląt.


JAK PRZEBIEGA TERAPIA

W zależności od wielkości skoliozy i stopnia deformacji klatki piersiowej powrót do prawidłowej sylwetki trwać może od kilku dni do kilkunastu miesięcy i wiąże się z koniecznością kontynuowania terapii przez rodziców w domu. Zabiegi trwają zwykle około jednej godziny. Rozpoczyna je ocena efektów leczenia z poprzedniego dnia: pomiar wzrostu – dzieci najczęściej już w trakcie terapii odzyskują wzrost proporcjonalnie do prostowania skrzywionego kręgosłupa, czasem do kilku centymetrów (efekt rozciąganej sprężyny).


Zablokowania stawów głowowo – szyjnych C0 – C1

Zablokowania w tym miejscu powstają często w wyniku nagłego ruchu, szarpnięcia,, uderzenia głową, czy też ciągłych przeciążeń związanych z postawą ciała i stresem.


Objawy takiego zablokowania: ból głowy, sztywności karku, ból ramion, zaburzenia widzenia, szumy uszne, zawroty i zaburzenia równowagi.
Równie często zablokowanie górnych kręgów szyjnych związane jest z wadą zgryzu. Stałe przeciążenie mięśni żwaczy powoduje odruchowe napięcie mięśni karku i głowy.
U dzieci starszych zablokowanie stawów głowowo- szyjnych prowadzi do tzw. szkolnych bólów głowy. Powstaje w wyniku postawy przodopochylenia w czasie lekcji lub odruchowym napinaniem mięśni karku u dzieci z nierozpoznaną wadą wzroku. Interesującym zagadnieniem jest występowanie tych zablokowań u niemowląt i małych dzieci.

Mój najmłodszy pacjent miał zaledwie jeden miesiąc. On i jego mama potrzebowali pomocy po długim i trudnym porodzie. Synek nie spał i płakał nocami, a jego mama cierpiała na bóle odcinka lędźwiowego i miednicy. Obojgu skutecznie pomogłam. Teraz kiedy chłopiec ma roczek odwiedza mnie, kiedy tylko coś dzieje się z jego zdrowiem.

Nie skorygowane ustawienie stawów głowowo- szyjnych prowadzi do opóźnień w rozwoju motorycznym małych dzieci, a w wieku późniejszym wad postawy, asymetrii ciała oraz większej podatności na infekcje górnych dróg oddechowych (migdałki!). Zablokowania stawów górnych kręgów szyjnych może objawiać się też jako tzw. wieczorne bóle wzrostowe nóg u dzieci. Usunięcie zablokowania skutecznie likwiduje te bóle.

NIEPOKOI CIĘ STAN ZDROWIA SWOJEGO DZIECKA,
CHCESZ WIEDZIEĆ CZY MA WADĘ POSTAWY?

ZADZWOŃ!

Rejestracja bezpośrednia od poniedziałku do piatku w godz. 9.00 – 18.00 pod numerem telefonu 0 604 93 64 57.

PROGRAM DLA ZDROWIA

ZDROWY KRĘGOSŁUP * RÓWNOWAGA ODPORNOŚCIOWA* METABOLIZM* ZDROWIE EMOCJONALNE

Więcej w art.Skolioza
Powyższe porady są uzupełniające do konsultacji lekarskiej.
Ewa Kamińska - gabinet 
bioterapeutyczny w katalogu Gwiazdor